Aktualności



Zarządzanie ryzykiem z uwzględnieniem aspektów ESG

Minął już ponad rok od wejścia w życie ostatnich zmian przepisów Kodeksu spółek handlowych dotyczących praw i obowiązków rad nadzorczych. Obligują one rady nadzorcze do dzielenia się w rocznych sprawozdaniach wynikami oceny funkcjonujących w spółkach akcyjnych (w tym w spółkach publicznych) systemów kontroli wewnętrznej, systemów zarządzania, zgodności z obowiązującymi przepisami i normami oraz audytu wewnętrznego. Dokonywane w tym roku oceny w spółkach publicznych skłoniły członków rad nadzorczych do wymagania od zarządów usprawnienia lub wdrożenia systemów w tym zakresie.

Kancelaria brała czynny udział w tych procesach, uczestnicząc m.in. we wdrożeniu nowego systemu zarządzania ryzykiem w jednej ze spółek notowanych na rynku regulowanym. Doradztwo Kancelarii obejmowało przegląd dotychczasowych czynników ryzyka i identyfikację nowych. Po wykonanym badaniu, sporządziliśmy opis ryzyk oraz określiliśmy kryteria oceny ich znaczenia i opracowaliśmy dla spółki matrycę ryzyk.

Z uwagi na wejście w życie z dniem 5 stycznia 2023 r. unijnej dyrektywy dotyczącej sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (tzw. dyrektywa CSRD – Corporate Sustainability Reporting Directive), szczególnym obszarem zainteresowania spółek notowanych na rynku regulowanym stały się również zagadnienia związane z zarządzaniem ryzykami ESG (ang. Environmental, Social, Governance), które zostały uwzględnione w opracowaniu Kancelarii. Obszar ESG dotyczy środowiskowych, społecznych i korporacyjnych aspektów działalności spółek, zaś obowiązkowe raportowanie ma na celu zwiększenie świadomości wpływu tej działalności na klimat, stosowania w biznesie reguł społecznej odpowiedzialności oraz jakości i efektywności zarządzania biznesem.

Obszar raportowania niefinansowego (wskaźników odnoszących się do wyżej wymienionych trzech obszarów) dotyczy na razie dużych jednostek zainteresowania publicznego notowanych na rynku regulowanym, jednakże w dłuższej perspektywie czasowej, tj. od 1 stycznia 2026 r. obejmie również spółki małe i średnie. Wdrożenie nowych obowiązków w zakresie raportowania niefinansowego stanowi duże wyzwanie dla tych podmiotów, w tym w zakresie wprowadzenia procedur niezbędnych do właściwego raportowania niefinansowego.

Kancelaria, będąc Partnerem Giełdy Papierów Wartościowych oraz Autoryzowanym Doradcą na rynku NewConnect, odpowiada na potrzeby także małych i średnich firm notowanych na tych rynkach, udzielając im niezbędnego wsparcia w zakresie usprawnienia lub wdrożenia procedur i systemów niezbędnych do sprawnego zarządzania i kontroli, w tym z uwzględnieniem obszarów ESG.