Aktualności



Komitet audytu w jednostkach zainteresowania publicznego

W dniu 7 kwietnia 2017 r. Sejm uchwalił długo oczekiwaną nowelizację do ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Zmiana ustawy ma na celu implementację do polskiego porządku prawnego Dyrektywy 2006/43/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 maja 2006 r. w sprawie ustawowych badań rocznych sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych, zmieniającą dyrektywy Rady 78/660/EWG i 83/349/EWG oraz uchylającą dyrektywę Rady 84/253/EWG oraz służy stosowaniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 537/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie szczegółowych wymogów dotyczących ustawowych badań sprawozdań finansowych jednostek interesu publicznego, uchylającego decyzję Komisji 2005/909/WE. Ustawa została przekazana celem dalszych konsultacji do Senatu.

Do najistotniejszych zmian należą nowe zasady dotyczące powoływania i funkcjonowania komitetów audytu w spółkach, których papiery wartościowe notowane są na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. W przepisach określone zostały nowe kompetencje członków komitetu audytu, w tym odnoszące się do kwalifikacji i kryteriów niezależności. Wprowadzone zostaną również nowe obowiązki komitetu audytu w zakresie współpracy z biegłymi rewidentami Spółki oraz kontroli ich niezależności. Komitet audytu otrzymał w tym zakresie szersze niż do tej pory kompetencje i uprawnienia w zakresie uzyskiwania informacji o sprawozdawczości finansowej spółek oraz działalności audytorów. Uregulowano również nowe zasady związane z wyborem biegłych rewidentów, nakładając na spółki obowiązek wdrożenia polityk i procedur wewnętrznych w tym zakresie. Spółki notowane na rynku regulowanym, ich zarządy, komitety audytu i rady nadzorcze pełniące funkcje audytowe, zostaną objęte nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego, która uzyska prawo do kontroli wypełnienia tych obowiązków przez spółki i ich organy. Komisja Nadzoru Finansowego otrzymała w tym zakresie szerokie kompetencje, w tym prawo do nakładania sankcji za niewykonywanie lub nienależyte wykonywanie obowiązków ustawowych. Spółki objęte regulacją zobowiązane będą w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy do wdrożenia nowych zasad działania komitetów audytów i rad nadzorczych.

Będąc aktywnym uczestnikiem i obserwatorem rynku kapitałowego i zachodzących na nim zmian, jesteśmy przygotowani do świadczenia pomocy prawnej w zakresie wdrożenia nowych regulacji.

 

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją dotyczącą zmian do ustawy w zakresie działalności komitetów audytu oraz z ofertą Kancelarii. -> otwórz prezentację